AR&GE Haberler

Yeditepe Üniversitesi Önde Gelen Bilim Adamlarından Sn. Prof. Dr. Metin Turan'ın Global ve Yerel Basınında Büyük Yankı Bulan Don Zararı ve Soğuk Stresini Önleyen Önemli Buluşu BACTOCOLD Piyasaya Çıkmaya Hazır!

Küresel ısınmanın ülkemizde ve dünyada yarattığı soğuk stresinin 24 milyar $ gibi oldukça yüksek düzeyde verim kaybına neden olmasına istinaden geliştirilen biyoteknolojik temelli ilk ve tek üründür. Dünyada mevcut problemin çözümüne yönelik herhangi bir teknoloji bulunmaması ve bunun yerine yeterliliği sınırlı ve eksik düzeyde olan kültürel yöntemlerle( rüzgar kırıcılar , ateş yakma, su püskürtme, örtüaltı yetiştiriciliği,) verimde meydana gelen kayıpların önüne geçilememiştir. Geliştirilen ürünle tek yıllık ve çok yıllık bitkilerde 2 ya da 3 uygulama sonucunda bitkiler soğuk toleransından korunmaya hazır hale getirilerek beklenmedik sıcaklık düşüşlerinde meyve gözlerinin canlılığı ya da çiçek açmışsa çiçekten meyve oluşum sürecinin zarar görmemesine böylece verim kaybına dönüşmemesine, bazı bitkilerde tamamen, bazılarının %70 ve üzerinde don zararının ortadan kaldırılmasını
sağlamaktadır. 

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Turan ''Biyolojik gübre ve bora dayalı alternatif teknoloji ile tar ımda don zararını ortadan kaldıracak gübre formülasyonlarının geliştirilmesi ve üretici koşullarında kullanımı'' isimli SAN-TEZ tarafından desteklenen projesini başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Kendisini üreticilerimizin kanayan yarası olan don zararı ve soğuk stresinin yarattığı tarımsal kaybın ortadan kaldırılmasını sağlayacak bu ürünün mimarı olmasından dolayı tebrik eder ve tüm tarım geleceği adına büyük bir teşekkürü borç biliriz. 

Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş. tarafından soğuk stresini ve don zararını önleyen BACTOCOLD bu özel formülasyonun tescil işlemleri tamamlanmış. CERES'ten Organik Ürün sertifikası alınmıştır.

Galeri