AR&GE Haberler

Yeditepe Üniversitesi ve Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü İşbirliği ile Hazırlanan ''Antepfıstığında Biyolojik Mücadele Alt Yapısının Geliştirilmesi tesis kurulumu projesi'' AB Bakanlığı Tarafından Desteklenmeye Hak Kazanmıştır!

Günümüzde Organik Tarımda karşılaşılan en büyük zorluklardan biri bitki hastalık ve zararlılarıyla mücadeledir. Bu konuda araştırma ekibimiz Organik tarımda Biyolojik mücadele için sürekli çalışmalara devam etmektedir.

Yeditepe Üniversitesi, Fırat Baskil Meslek Yüksekokulu ve Harran Üniversitesi ortaklığında Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde geliştirilen Antepfıstığında Biyolojik Mücadele Alt Yapısının Geliştirilmesi:Anthocoris minki Dohrn yetiştirilmesi tesis kurulumu projesi GAP Organik Değer Zinciri kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır.

 

Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş. olarak bu proje sonucunda üretimi yapılacak olan biyolojik mücadele ürününün en kısada üreticilerimizle buluşmasının gerekliliğinin ve GAP Bölgesinde Organik Tarım değer Zincirinde, GAP Bölgesi ve Türkiye'nin kalkınmasında ayrıca Organik Tarımın yaygınlaştırılmasında önemli bir rol oynayacağının bilincindeyiz.

Bu kapsamda bu projenin Organik Tarımda Biyolojik Mücadele için atılan çok büyük bir adım olmasında üstün gayretleri olan Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim Üyesi ve Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş. proje danışmanımız Prof. Dr. Metin Turan, Fırat Baskil Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. İnanç Özgen, Harran Üniversitesi Bitki koruma bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ertan Yanık, Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Yük. Zir. Müh. Serpil Karadağ ve Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Doktora Öğrencisi ve Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş. Uluslararası Proje Koordinatörümüz Nurgül Kıtır'ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.